Коротка історична довідка
У березні 1966 року наказом Міністра торгівлі Української РСР № 125 "Про організацію Київського торгово-економічного інституту" Чернівецький філіал Донецького інституту радянської торгівлі був переданий до складу Київського торгово-економічного інституту, таким чином і розпочалася історія Чернівецького торговельно-економічного інституту Київського національного торговельно-економічного університету.
У витоків тоді стояли: 9 викладачів та 16 співробітників навчально-допоміжного персоналу, серед яких викладачі: Батюк К.І., Дурицький А.Г., Попаденко В.М., Марусяк В.А., Смірнов А.В., Козирєв І.І., Романець Ф.М., Кузнєцова В.І., зав. навчальною частиною Курченко Т.І. та бухгалтер Серікова С.Б.
Першим директором Чернівецького філіалу КТЕІ було призначено к.е.н., доцента Івана Трохимовича Петрука.
З перших днів діяльності Чернівецького філіалу КТЕІ перед колективом постало завдання підготовки економічних кадрів для потреб західного регіону УРСР. При підготовці фахівців необхідно було враховувати специфіку розвитку економіки регіону, особливості становлення комерційних і торговельних відносин, традиційні звички і побут населення. Тому з перших років науковцями філіалу проводилась науково-дослідна робота у галузі економічної теорії, економіки підприємства, товарознавства продовольчих та непродовольчих товарів та аналізу господарської діяльності.
Перший навчальний корпус Чернівецького філіалу КТЕІ знаходився по вулиці Котляревського, 30.
У цих стінах здійснювалася підготовка фахівців за 5-ма спеціальностями: "Економіка торгівлі та громадського харчування", "Бухгалтерський облік", "Товарознавство та організація торгівлі промисловими товарами", "Товарознавство та організація торгівлі продовольчими товарами", "Технологія та організація громадського харчування".
Навчання здійснювалося на вечірній та заочній, а з 1969 до 1974 року - й на денній формах навчання.
У семидесяті роки у Чернівецькому філіалі вже сформувався сильний викладацький колектив, ВНЗ здобув неабиякого авторитету у західному регіоні Радянської України.
Провідними викладачами-науковцями були: Бєлашова Є.С., Іонін В.І., Орлов М.П., Клеп З.В., Костенко О.В., Стрельченко Л.Т., Сніжко О.А., Смерханова Г.З., ., Вчерашнюк Н.Н., Гавриков О.Г., Боднарчук Є.І., Ореховська Т.М., Фесенко І.К., Федоров А.О., Сташкевич В.В., Анциперова Л.А., Коберник Г.В., Каспрук О.Я., Григоришин І.А., Наумчик Ф.М., Крехівська В.С., Іванеско Е.М., Кузьменкова Г.С., Фесюк Є.С., Федоренко Л.М., Портей А.С., Демчук А.Є., Браславський З.Б., Ліпник А.А., Кайдась І.М., Попов І.О., Середюк І.П.
Кожний із цих викладачів-науковців виховав цілу плеяду фахівців, викладачів, науковців у галузі економічної науки.
Важким періодом для навчального закладу виявився кінець вісімдесятих років. Контингент студентів зменшувався, припинилася підготовка фахівців на денній формі навчання, відповідно, відбулося скорочення професорсько-викладацького складу.
По суті, це був тест на виживання. Насувалися одна за одною потужні хвилі перевірок. Слід було довести недовірливим інспекторам, що колектив чернівецької філії — не «периферія», що рівень викладання тут — не гірший від столичного. Не всі витримали цю напругу; дехто подав заяви, шукаючи спокій¬ного життя. Залишилися найстійкіші, найвідданіші справі, хто не мислив себе поза стінами рідного вузу. Залишилися й вистояли.
Керівництво Київського торгово-економічного інституту також тримало руку на пульсі, та зразу ж відреагувало на проблеми Чернівецької філії. Так, у 1987 році для більш раціонального використання педагогічних кадрів та створення більш сприятливих умов студентам-заочникам західних областей Української республіки, а також для завершення навчання в Київському торгово-економічному інституті був створений заочний факультет Київського торгово-економічного інституту в місті Чернівцях.
Тоді, з 1987 року, доля навчального закладу була передана Тетяні Миколаївні Ореховській, яка очолила факультет на посаді декана.
Разом із функціональними обов’язками Тетяна Миколаївна взяла на себе відповідальність за 29 викладачів та 58 співробітників, які працювали на той час у навчальному закладі, і 1000 студентів, які навчалися на вечірній та заочній формах навчання. Саме тоді заклад впевнено визначив свій шлях до розвитку та становлення на Західній Україні.
Так, поступово збільшувався контингент студентів; було реорганізовано структуру факультету, утворені нові кафедри, відділи.
У 1992 році при заочному факультеті КТЕІ був відкритий факультет післядипломної освіти, який щорічно здійснював перепідготовку фахівців.
З числа студентів вечірньої форми навчання було утворено раду студентського самоврядування, першу футбольну команду, першу команду КВН «Сальдо».
Значним поштовхом у розвитку інституту була реорганізація заочного факультету у Чернівецький торговельно-економічний інститут Київського державного торговельно-економічного університету в 1999р. (наказ Міністерства освіти і науки України № 126 від 30.04.1999р., наказ ректора КДТЕУ № 718 від 28.05.1999р.).
Зміцнення матеріальної бази інституту дало можливість створити нові факультети, а також відновити денну форму навчання.
Успіхами, які досягнув інститут за роки існування, колектив інституту має завдячувати тим людям, які стояли тоді, у 1966 р. біля витоків навчального закладу. Це їх невичерпна енергія надихала, надихає і буде надихати колектив до нових звершень та досягнень.
Сучасність Чернівецького торговельно-економічного інституту
Київського національного торговельно-економічного університету
Сьогодні Чернівецький торговельно-економічний інститут КНТЕУ – це успішний підсумок 50-літньої самовідданої праці, досягнень та злетів декількох поколінь науковців, співробітників та студентства. ЧТЕІ КНТЕУ сформувався як сучасний науково-освітній центр, один із найпрестижніших вищих навчальних закладів Буковини, який будує свою роботу на європейських стандартах, зберігаючи надбання та традиції вітчизняної освіти.
Головною метою функціонування ЧТЕІ КНТЕУ є поєднання освіти, науки, практики та інновацій у єдиний комплекс, що передбачає:
- досягнення високої якості підготовки затребуваних ринком праці фахівців;
- забезпечення культурного та духовного розвитку особистості, виховання її в дусі патріотизму і поваги до історії та законів України;
- розвиток та розширення напрямків фундаментальної, прикладної науки, інноваційних освітніх технологій;
- розширення зв’язків з навчальними на науковими закладами, організаціями, об’єднаннями та підприємствами України, Європи та Світу;
- участь у підтриманні статусу лідера освітньо-наукового простору базового навчального закладу – КНТЕУ.
З 1987 року навчальний заклад очолює Ореховська Тетяна Миколаївна, заслужений працівник освіти України, відмінник освіти України, лауреат премії імені Омеляна Поповича.
Освітній процес у ЧТЕІ КНТЕУ здійснюється на 2-ох факультетах зусиллями 7-ми кафедр, на яких працюють 74 штатних викладачів, з яких більше 80 % докторів наук, професорів та кандидатів наук, доцентів.
Під гаслом «ВЧИСЬ, ДУМАЙ, СТАВАЙ МУДРІШИМ!» вищу освіту в інституті здобувають більш як 2300 студентів, із них на денній формі навчання – 862, заочній – 1474. У 2018 році на перший курс вступило 781 студент (на денну форму навчання – 303 студентів, на заочну – 478 студентів).
Якості підготовки фахівців сприяє висока компетентність викладачів, впровадження у практику нових інноваційних технологій та актуального методичного забезпечення, застосування новітніх технологій ефективного управління навчальним закладом. Так, з 2018 року у ЧТЕІ КНТЕУ функціонує система управління якістю, що відповідає вимогам ДСТУ ISO 9001:2015. Об’єктивним підтвердженням рівня сучасного науково-освітнього центру є відзнаки інституту на щорічних конкурсах «Буковинська якість» та міжнародних виставках «Сучасні заклади освіти», численні нагороди та відзнаки співробітників і студентів.
Практичній підготовці студентів сприяє тісна довгострокова співпраця інституту з більш як 200 підприємствами та установами краю, де майбутні випускники проходять виробничу практику, стажування. Крім цього, практична підготовка реалізується в межах віртуальних тренінгових підприємств та філіалів кафедр на виробництві. З метою сприяння працевлаштуванню студентів і випускників щороку в ЧТЕІ КНТЕУ проводяться «Ярмарки кар’єри» за участі провідних підприємств-роботодавців. Висока інтенсивність круглих столів, семінарів, дуальних-лекцій за участю роботодавців дає змогу ЧТЕІ КНТЕУ йти у ногу із практикою, швидко адаптуватися до нових вимог ринку праці, ініціювати ліцензування нових спеціальностей та магістерських програм, працевлаштовувати випускників.
ІТ-технології є дієвим ресурсом підвищення якості освітянської діяльності інституту. Авторські слайд-лекції, відеолекції, електронні підручники та електронні навчально-методичні комплекси, курси серверу дистанційного навчання – це вже традиційні освітні засоби всіх викладачів ЧТЕІ КНТЕУ.
З метою забезпечення публічності своєї діяльності, налагодження дієвого зворотного зв’язку та надання широкого кола інформаційних послуг активно розвивається офіційний веб-сайт. За останні роки сайт поповнено чисельними рубриками, базами та формами зворотного зв’язку. У липні 2018 року іспанська лабораторія Cybermetrics, у рамках рейтингу Webometrics Ranking of World Universities, відвела офіційному веб-сайту ЧТЕІ КНТЕУ 102 місце серед 326 сайтів ВНЗ України.
Наукова робота в ЧТЕІ КНТЕУ залишається одним із пріоритетних напрямків розвитку. Щорічно науковці інституту працюють над більш як 20 науково-дослідних тем на замовлення підприємств та установ краю; залучаються до розробки регіональних програм соціально-економічного розвитку Чернівецької області, програм розвитку міста Чернівців, стратегій розвитку туризму тощо. Результати наукових робіт лише за останні 5 років знайшли відображення у 40 монографіях, 12 підручниках, 46 навчальних посібниках, 1272 наукових статтях, з яких 42 – у виданнях, що входять до наукометричних баз даних. Для апробації наукових досліджень на базі ЧТЕІ КНТЕУ проведено 126 наукових заходів, 8 з яких – міжнародні. Результатами проведення винахідницької та націоналі-заторської роботи останніх п’яти років є отримання викладачами ЧТЕІ КНТЕУ 19 патентів на корисні моделі.
З 2000 року щоквартально публікується науковий фаховий журнал «Вісник ЧТЕІ», який включено у Міжнародну наукометричну базу РІНЦ та індексується в базі даних Google Scholar. Результативність наукового розвитку колективу інституту протягом останніх п’яти років підтверджують успішні захисти 6 докторських та 51 кандидатських дисертацій.
У ЧТЕІ КНТЕУ активно розвивається і студентська наукова робота. Так, в інституті функціонує Наукове товариство молодих учених та студентів, дискусійний клуб “Стратегія”, Школа карвінгу, Школа кулінарної майстерності та сервісу, Туристичний клуб «Плай» та 9 наукових гуртків. Щорічно проводяться наукові заходи, зокрема інтернет-конференції та творчі наукові конкурси. У 2015 році ЧТЕІ КНТЕУ провів вже VIII відкритий щорічний Буковинський студентський фестиваль реклами, на якому презентовано 68 творчих робіт студентів. У 2012 році започатковано проведення щорічного Буковинського студентського фестивалю науки, на якому студенти презентують свої науково-інвестиційні проекти та бізнес-ідеї, що в подальшому мають можливість реалізації. 2014 року започатковано щорічний кулінарний фестиваль-ярмарок «Свято гарбуза». 5-тирічний науковий доробок студентів складає понад 3000 наукових робіт, 20 призових місць у Всеукраїнських конкурсах та предметних олімпіадах, 35 перемог студентських рекламних робіт на міжнародному та всеукраїнському рівнях, здобуття прав на фінансування власних бізнес-проектів. Вагомими є досягнення студентів спеціальності «Харчові технології та інженерія», які тільки за останні 5 років здобули Гран-прі, 4 кубки (серед яких кубок юніорів «Золотий шеф-кухар України»), 16 золотих, 10 срібних та 15 бронзових медалей, дипломи та грамоти переможців, інші нагороди за активну участь, унікальне представлення тощо на п’яти міжнародних та дев’яти всеукраїнських фестивалях, конкурсах, спеціалізованих ярмарках.
Міжнародна діяльність є стратегічним завданням розвитку сучасного ВНЗ. У ЧТЕІ КНТЕУ за останні п’ять років було суттєво розширено участь викладачів, студентів і науковців у академічних проектах, програмах міжнародних організацій та ЄС, програмах подвійних дипломів. За 28 чинними угодами з іноземними ВНЗ інститут сьогодні співпрацює з партнерами з 12 країн Європи. Ефективно діє та розвивається програма міжнародного обміну студентами з ВНЗ Польщі, Греції, Румунії, Франції. Тісною та результативною є співпраця інституту з Сучавським університетом імені Штефана чел Маре (Румунія).
Виховна робота в інституті спрямована на забезпечення гармонійного, творчого та культурного розвитку учасників освітнього процесу. Так, щороку на базі ЧТЕІ КНТЕУ організовуються конкурси «Таланти твої, першокурснику», «День здоров’я», «Студент року», «Пара року», театральні дійства «Андріївські вечорниці», «Маланка» та ін. З числа студентів утворені та активно діють мистецькі гуртки, клуби за інтересами, зокрема: літературно-мистецький клуб «Експромт», студентський театр «Дебют», вокальний ансамбль «Барви», хореографічно-танцювальна студія «Стихія», танцювальний гурт «Dance 4 Life». Для всебічного культурного розвитку студентів з 2012 р. у складі ЧТЕІ КНТЕУ функціонує Університет культури імені Марії Тілло. Усі важливі події інституту з 2002 року висвітлює студентська газета «Сходинками до PROFI».
Результатом проведеної виховної роботи у ЧТЕІ КНТЕУ є участь та значні перемоги студентів у різноманітних творчих та мистецьких конкурсах, фестивалях, зокрема у щорічному обласному фестивалі юнацької творчості «Чисті роси», конкурсі знавців української мови імені Петра Яцика, фестивалях та кубках КВК (команди КВК «Wiesbaden» та «Stamford» – чемпіони України за версією асоціації команд КВК України (2010 р.), фіналісти І-ї Української телевізійної ліги АМІК (2010 р.), чемпіони Західної міжрегіональної ліги «Європа» АМіК (2011 р.), учасники Вищої української телевізійної ліги «АМіК» (2011 р.), чемпіони Подільської ліги КВК, чемпіони (2013 р.) та фіналісти (2014 р.) Кубку Ректора КНТЕУ).
Одним із найважливіших напрямків виховної роботи є благодійництво, яке активно розвивається серед студентів та співробітників ЧТЕІ КНТЕУ. Так, колектив інституту постійно долучається до різноманітних благодійних акцій: «Подаруй дитині життя», «Від серця до серця», «Тиждень доброти», «Стань донором крові»; відвідування дитячих будинків; плетіння маскувальних сіток, організація благодійних концертів, збір продуктів харчування, коштів, речей та медикаментів для бійців, які перебувають у зоні проведення АТО.
Спорт у ЧТЕІ КНТЕУ – це важлива складова студентського життя. Серед випускників та студентів інституту: 3 заслужених майстри спорту (Іван Гешко, Лідія Січенікова, Тетяна Дорохова), 23 майстри спорту та 19 кандидатів у майстри спорту, 9 рекордсменів України, 3 учасники Олімпійських ігор, 5 учасників Чемпіонатів Світу та 7 учасників Чемпіонатів Європи, 21 член збірної України.
У ЧТЕІ КНТЕУ активно та результативно функціонують спортивні секції з ігрових видів спорту, легкої атлетики, спортивного орієнтування, різних видів єдиноборств. З 2002 року створена жіноча збірна з волейболу, яка гідно представляє інститут на Всеукраїнському обласному та місцевому рівнях, у тому числі з 2005 року – у Вищій студентській лізі України. Високі результати здобули і чоловічі збірні з футболу та баскетболу. Студенти інституту постійно беруть участь та посідають призові місця у різноманітних змаганнях, турнірах, спартакіадах, універсіадах, лігах, інших спортивних заходах міста, області, України та Світу. Щорічно в інституті проводяться спартакіади з різних видів спорту серед факультетів, спортивні свята («Козацькі забави», змагання «Кубок Артеміди», змагання з боулінгу, більярду, шахів, лазерних боїв, пейнтболу та ін.).
Щоденна клопітка праця науково-педагогічного колективу та студентства, чітка місія, визначена
Київським національним торговельно-економічним університетом, –
«Працюємо для нинішнього та майбутнього поколінь»,
якої дотримується і ЧТЕІ КНТЕУ, підтверджується успіхами, які досяг інститут за довгі роки свого існування.